|
طرح درس روزانه نام درس : بخوانيم بنويسيم شماره ي درس : درس اول عنوان درس : خداي مهربان پايه : دوم زمان : 50 دقيقه تعداد دانش آموز : 27نفر نام معلم : نام دبستان : شهید چمران | |||
|
اهداف درس |
1) تقويت روحيه تشكر و قدرداني 2) توانايي خواندن متن با تلفظ صحيح 3) تقويت روحيه ي مشاركت و همياري | ||
|
وسايل لازم |
كارت كلمات _ كتاب درسي | ||
|
روش تدريس |
همياري و مشاركت ، بحث و گفت وگو ، توضيحي |
زمان | |
|
سلام و احوال پرسي ، حضور و غياب ، دقت در وضع جسمي دانش اموزان |
5 دقيقه | ||
|
گروه بندي |
فعاليت معلم |
فعاليت دانش آموز |
|
|
قبلاَ كلمه هاي ( سپاس گزار ، لذت ، آموزگار ، صدا، خوشحال، گذشته، قصّه هاي ، حتّي، چيز هاي ) را روي كارت ها مي نويسيم و آنها را بين بچه ها تقسيم مي كنيم. |
هريك از دانش آموزان يك كارت بر مي دارد . |
5 دقيقه | |
|
ايجاد انگيزه براي ورود به درس |
1- شعر پايان درس را مي خوانيم. 2- از دانش آموزان مي خواهيم با توجه به شعري كه خوانده شدو با توجه به كلمه ي مربوط به گروه خود با هم فكر كنند و با آن يك جمله بسازند. 3- به طور تصادفي از چند گروه مي خواهيم جمله ي خود را براي كلاس بخوانند. |
1- دانش آموزان خوب گوش مي دهند. 2- دانش آموزان با توجه به كلمه ي مربوط به گروه خود جمله مي سازند. 3- دانش آموز منتخب جمله ي خود رابراي كلاس مي خواند. |
10 دقيقه |
|
قبل از شروع درس |
چند سوال از دانش آموزان مي پرسيم، مثل: الف) چه كسي به ما كمك كرده است تا بتوانيم بخوانيم؟ ب) ما در برابر آموز گار سال قبل چه وظيفه اي داريم؟ ج) چرا از خدا سپاس گذاري مي كنيم؟ |
دانش آموزان با دقت به سؤال گوش مي دهند و به صورت فردي پاسخ مي دهند. |
5 دقيقه |
|
ارائه ي درس جديد |
1- از دانش آموزان مي خواهيم كتاب « بخوانيم را باز كنند و درس را صامت خواني كنند. بدين صورت كه از روي درس آرام وبدون سر و صدا بخوانند. 2- از دانش آموزان مي خواهيم هر كلمه را كه در خواندن آن مشكل دارند در گروه خود به مشورت بگذارند. 3- يك بار متن درس را به صورت خطايي مي خوانيم. 4- خودمان از روي درس مي خوانيم و به بچه ها مي گوييم كه همه خواني كنند يعني همه با هم تكرار كنند. 5-چند نفر از بچه ها كه روخواني آنها قوي است مي گوييم تا بخوانند و بقيه هم خط ببرند. |
1- دانش آموزان كتاب را باز كرده ودرس را صامت خواني مي كنند. 2- دانش اموزان نحوه ي تلفظ بعضي از كلمات را از هم مي پرسند. 3- دانش آموزان به متن درس خوب گوش مي دهند. 4- دانش آموزان با دقت متن را تكرار مي كنند. 5- دانش آموزان با دقت به متن درس گوش فرا مي دهند و همراه دانش آموزمورد نظر تلفظ صحيح كلمات جديد را ياد مي گيرند. |
20 دقيقه |
|
فعاليت درك ودريافت |
1- از همه ي گروها مي خواهيم ابتدا سوالات درك ودريافت را بخوانند و بعد راجع به پاسخ آنها باهم مشورت كنند. 2- به طور تصادفي از نماينده ي هر گروه مي خواهيم يك سوال را بخواند و به آن پاسخ دهد. |
1- دانش آموزان در گروههاي خود سوالات را مي خوانند و درباره ي پاسخ آنها با هم گفت وگو مي كنند. 2- نماينده ي هر گروه يك سوال را بلند مي خواند و به آن پاسخ مي دهد.« نظر اعضاي گروه را اعلام مي كند» |
5 دقيقه |